Dřevěné chaty

Dřevěná chata Alexandra I

Rekreační chaty a chatky ze dřeva

Dřevěné chaty a bungalovy určené pro rekreaci, pro víkendové, prázdninové nebo třeba i pro celoroční bydlení mohou být přízemní nebo i s podkrovím. Liší se zejména sílou stěny 33 mm a 50 mm. Stěnová palubka má vždy dvojitou pero/drážku a je pohledová oboustranně. Na dřevěné chaty je použit kvalitní, řádně vysušený materiál v podobě smrkového dřeva s čistým a přesně čtyřstranným opracováním. Rohový křížový, neboli srubový spoj disponuje dvojitým zámkem. Všechny dřevěné chaty jsou vybaveny kvalitními palubkovými nebo kazetovými dveřmi či okny. Dřevěné chaty mají dlouhou životnost, pokud se o ně dobře staráte. Je třeba je pravidelně opatřovat vhodnými nátěry z venku i zevnitř. Je třeba myslet na dřevokazné škůdce, plísně i houby a zvážit i protipožární nátěr.

Dřevěné chaty a bungalovy na zakázku

Dřevěné chaty a bungalovy se v současné době převážně vyrábí podle přání zákazníka na zakázku. Je tedy možné si nechat postavit vysoce originální dřevěnou chatu podle vypracovaného projektu. Široká nabídka dřevěných rekreačních chat a chatek ale nabízí i možnost si vybrat z běžně vyráběných typů. Nabídka dřevěných srubových chat je neustále rozšiřována a optimalizována. Je také důležité vědět, za jakým účelem budete dřevnou chatu využívat, zda vám bude sloužit pouze pro příležitostné přespání, budete v ní přebývat častěji, nebo bydlet celoročně. Dřevěnou chatku lze přizpůsobit podle konkrétních představ.

Zateplení dřevěné chaty pro celoroční využití

Dřevěné chaty o síle 50 mm disponují s okny s izolačním dvojsklem, které lze objednat i pro chaty s tenčími stěnami. Celoobvodové kování ROTO a rám okna je pak vyroben z lepených hranolů. Pokud si pořizujete dřevěnou chatu pro celoroční využití, je zde možnost ji zateplit. Podlaha zateplená pod podlahovými palubkami obsahuje polystyren 9 cm a parozábranu. Stěny se zateplují zevnitř pomocí difuzní folie, Orsil 10 až 16 cm, k tomu parozábrana, záklop z palubek 12,5 mm, následuje olištování, parapety a obklady oken i dveří. Střecha se zatepluje z vnějšku, na což se zase používá Orsil 12 až 20 cm, parozábrana, záklop z prken 24 mm a odvětrání.

Stavební povolení

Běžný rodinný dům, dřevěná chata nebo rekreační stavba nevyžaduje nutnost stavebního povolení, ale stačí stavbu jen ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu. Zamýšlená stavba ale musí splňovat určité náležitosti. Stavba musí mít maximální rozlohu 150 m2, nejvýše dvě nadzemní podlaží, podkroví a sklep na stavebním pozemku, kde je možné legálně stavět. Rodinný dům či rekreační objekt s více než dvěma nadzemními podlažími nebo o rozloze větší než 150m2 podléhá stavebnímu povolení, které je uděleno na základě stavebního řízení se stanovením podmínek pro provádění stavby. Oznámení o stavbě má lhůtu 40 dní, kdy může stavební úřad stavbu povolit nebo zamítnout. V případě žádosti o stavební povolení je lhůta pro vyřízení 60 dní. Drobné stavby, jako nářaďové a zahradní domky či pergoly nepotřebují stavební povolení, ani ohlášení, je ale nutné si požádat o územní rozhodnutí či územní souhlas.

Stavby vyžadující ohlášení stavebnímu úřadu

Jde o stavby pro bydlení a rekreaci do velikosti 150 m2 zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Dále je třeba ohlásit podzemní stavby do hloubky 300 m2 zastavěné plochy a do hloubky do 3 m, pokud nejsou vodním dílem. Stavby s velikostí do 300 m2 zastavěné plochy a do maximální výšky do 10 m, s výjimkou staveb pro bydlení, a haly do 1 000 m2 zastavěné plochy a maximální výšky do 15 m, v případě, pokud jsou tyto stavby a haly nejvýše s jedním nadzemním podlažím, nepodsklepené a také dočasné na dobu nejdéle 3 let. Hlásit se musí i stavby do velikosti 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m. Ostatní stavby vyžadují stavební povolení.

Výběr dřevěné chaty